2018/2019

Wycieczka do fabryki bombek i mydła.

     Dnia 11 grudnia 2018 roku klasy młodsze wyjechały na wycieczkę do fabryki bombek „Lotos" i zakładu mydła „Dromadery” do Koźmina Wlkp.

    Wycieczka miała na celu zwiedzenie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Wszystkie ozdoby wykonywane są ręcznie. Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownica nad palnikiem ogniowym, rozgrzewała szkło, a następnie ustami wydmuchiwała bańki.

    Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je we wrzącej wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W dalszym etapie bombki dostają się do pomieszczenia, w którym panie zajmują się zdobieniem kul gdzie powstają prawdziwe arcydzieła. Dzieci przyglądały się pracy pań i były pod dużym wrażeniem. Na pamiątkę pobytu każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

    W zakładzie produkującym naturalne mydło, uczniowie mogli zobaczyć jak powstaje masa mydlana, jak dodaje się barwników i substancji zapachowych oraz jak tworzy się różnego rodzaju formy mydła. Byli również świadkami produkcji mydła płynnego z cyklu „Od powstania do pojawienia się na półce sklepowej”.

      Dopełnieniem wyjazdu była wizyta w MC Donald’s. Wszyscy szczęśliwi, pełni wrażeń wrócili do szkoły.

ep

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Zmiany ustawień dotyczących cookies można dokonać indywidualnie w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.